Bezpieczeństwo dzieci
Zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona dzieci przed przemocą
Telefony zaufania
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Darmowy numer pomagający w poradzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Czynny całodobowo.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia
Darmowy numer. Czynny całodobowo.
Psychologiczne Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli
- Dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, kiedy nie wiedzą, jak pomóc dziecku Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna TOP poniedziałek-piątek, godz. 15:00-19:00, tel. 667 147 738
- Dla rodziców nastolatków, wychowawców i nauczycieli. Poradnia Specjalistyczna Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii „MOP” – poniedziałek, godz. 10:00-14:00, tel. 519 047 372
- Dla rodziców, nauczycieli i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Uniwersytet dla Rodziców” – środa, godz. 10:00-14:00 tel. 510 205 050
- Dla dzieci i młodzieży w wieku 5-21 lat raz ich rodziców. Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży ze Środowisk Zagrożonych Alkoholizmem „OPTA” – piątek, godz. 10:00-14:00, tel. 519 047 370
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Darmowy numer. Czynny całodobowo.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Darmowy numer. Czynny codziennie w godz. 14:00-22:00
Bezpłatna pomoc psychologiczna i/lub terapia dla dzieci i młodzieży na terenie Warszawy
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Dziecka i Rodziny, ul. Walecznych 59, tel. 22 616 16 69
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Pomocy Dzieciom, ul. Przybyszewskiego 20/24, tel. 22 826 88 62
- Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka”, ul. Mazowiecka 12/14 lok. 25, tel. 22 826 14 34, 22 826 88 62, 22 826 80 72
- Komitet Ochrony Praw Dziecka, ul. Oleandrów 6, III piętro, tel. 22 626 94 19
- Stowarzyszenie OPTA, ul. Marszałkowska 85 lok. 34, tel. 22 622 52 52
- Towarzystwo Pomocy Młodzieży, ul. Nowolipki 2, tel. 22 635 54 67, 22 887 88 05
- Ośrodek Profilaktyki i Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży „Pępek”, ul. Hoża 41 domofon 200, tel. 668 320 608
- Poradnia Specjalistyczna Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP, ul. Boryszewska 4, tel. 22 646 57 25, 515 103 831
- Stowarzyszenie Aslan, ul. Nowolipie 17, tel. 22 636 49 04 lub 22 636 49 12
- Powiślańska Fundacja Społeczna, ul. Mokotowska 55, tel. 22 625 77 82
- Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, ul. Dzielna 7, tel. 22 831 19 20
- Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Puławska 87/89, tel. 22 480 24 75
- Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Zamiany 13, tel. 22 644 83 18
- Szanujemy wszystkie dzieci/młodzież bez względu na ich wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne, status majątkowy, orientację seksualną, poziom umiejętności i inne.
- Reagujemy na każde obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowanie lub słowa skierowane w stronę dzieci/młodzieży.
- Stawiamy dobro i bezpieczeństwo dzieci/młodzieży ponad wszystko.
- Reagujemy na wszelkie formy zastraszania i nietolerancji.
- Nie stosujemy w żadnym wypadku wobec dzieci/młodzieży przemocy fizycznej i psychicznej.
- Szanujemy prywatność dzieci/młodzieży, nie otaczamy osobistą opieką, której nie potrzebują.
- Nie angażujemy się w prywatne rozmowy w mediach społecznościowych pomiędzy dziećmi/młodzieżą i nigdy nie zamieszczamy komentarzy ani nie udostępniamy zdjęć, które mogłyby zagrozić ich dobru lub wyrządzić im krzywdę.
- Dzielimy się swoimi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia dzieci/młodzieży z rodzicami, dyrekcją UCSiR i opiekunami.
- Równoważymy potrzebę nadzoru z prawem do prywatności
Zalecenia służą zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki dzieciom i młodzieży uczęszczających do:
- form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym korzystającym z opieki dziennego opiekuna na podstawie umowy zawartej przez m.st. Warszawa,
- przedszkoli,
- szkół,
- placówek działających na podstawie Prawa oświatowego,
- instytucji kultury,
- placówek wsparcia dziennego,
- ośrodka interwencji kryzysowej,
- jednostek działających w zakresie sportu i rekreacji,
prowadzonych przez m.st. Warszawę oraz realizujących zadania m.st. Warszawy na jego zlecenie. Zalecenia dotyczą również dzieci i młodzieży korzystającej z oferty organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, realizujących zadania na zlecenie m.st. Warszawy.
Zalecenia wpisują się w zadania wyżej wymienionych jednostek i podmiotów, dotyczą zapobiegania i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz podejmowania działań w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa.
Zalecenia ogólne
- Kierownicy jednostek oraz inne podmioty wskazane na wstępie biorą pod uwagę zalecenia we własnym zakresie i wdrażają je odpowiednio w oparciu o przepisy powszechnie obowiązujące, statuty jednostek oraz wewnętrzne regulacje przyjęte w tych jednostkach i podmiotach.
- Zalecania obejmują dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia.
- Zalecenia dotyczą nauczycieli, wychowawców, pracowników, osób, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne, stażystów, praktykantów, wolontariuszy oraz dziennych opiekunów, zwanych dalej kadrą.
- Realizacja zaleceń podlega monitoringowi przez osoby wyznaczone przez kierownika jednostki lub osoby, które kierują działalnością podmiotu.
- Zaleca się, by okresowo analizować z kadrą realizację zaleceń z uwzględnieniem przypadków stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz podejmowanych interwencji.
Zalecenia szczegółowe
- Zatrudnienie pracowników powinno odbywać się zgodnie z w przepisami prawa, które określają kwalifikacje i wymagania wobec przyjmowanej do pracy kadry. W tym zakresie należy zwrócić uwagę m.in. na wymóg uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Zaleca się podnoszenie wiedzy i kompetencji kadry poprzez dostęp do szkoleń w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia.
- W nawiązaniu do zadań realizowanych na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, zapisów w statutach, innych wewnętrznych regulacji przyjętych w jednostkach i podmiotach wskazane jest wdrażanie:
- zasad bezpiecznych relacji kadry z dziećmi i młodzieżą,
- zasad ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci i młodzieży, 3) procedur zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka ze strony kadry, członków rodziny, rówieśników i osób dla niego obcych.
- W miarę możliwości jednostka i podmiot zapewniają kadrze materiały edukacyjne i informacyjne przeznaczone dla rodziców/opiekunów, które dotyczą ich roli w wychowaniu dzieci i bezpiecznych relacji z dzieckiem.
- W przypadku jednostek wskazanych we wstępie zaleceń w pkt 1-7 oraz organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, wskazane jest rozwijanie współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci, w szczególności przez prowadzenie konsultacji i udzielanie porad w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i przemocą.
- W celu zapewnienia sprawnej interwencji - w jednostce i podmiocie zapewnia się dostęp do danych kontaktowych lokalnych instytucji i organizacji zajmujących się interwencją i pomocą w przypadkach krzywdzenia dzieci, m.in. Policji, podmiotów leczniczych, czy sądu.
- W przypadku jednostek wskazanych we wstępie zaleceń w pkt 2-8 oraz organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zaleca się umieszczenie na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń informacji dla dzieci i młodzieży dotyczących możliwości uzyskania przez nie pomocy w sytuacjach trudnych, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania.
- Zaleca się publikację zaleceń na stronach internetowych jednostek i podmiotów, do których kierowane są zalecenia oraz wywieszenie ich w miejscu dostępnym dla kadry, wychowanków, uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych.
Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy