Standardy Ochrony Małoletnich w OSiR Śródmieście

Dzieci siedzą na ławce przy basenie

W naszym Ośrodku obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich. Są to regulacje wewnętrzne, których celem jest zapewnienie Wam - dzieciom i młodzieży ochrony przed krzywdzeniem.

  • W naszej placówce każdy ma prawo do bezpieczeństwa. Chcemy Was chronić przed różnymi formami krzywdzenia, w tym agresji fizycznej i psychicznej.
  • Krzywdzenie dziecka to popełnienie czynu zabronionego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę.
  • Nikt nie może Ciebie szarpać, bić, popychać, obrażać, zawstydzać.
  • Twoje opinie i uczucia są ważne. Zachęcamy Cię do wyrażania swoich myśli w bezpieczny sposób. Nikt nie może używać wobec Ciebie wulgarnych słów, gestów czy żartów.
  • Każdy z Was ma prawo do swojej prywatności i przestrzeni osobistej. Szanujmy nawzajem nasze granice. Pracownik Ośrodka nie ujawni poufnych informacji o Tobie osobom trzecim.
  • Pamiętaj – nikt nie ma prawa naruszać Twojej przestrzeni intymnej, składać Ci intymnych propozycji, dotykać Cię w sposób, który przekracza granicę właściwego zachowania.
  • Nikt nie powinien Ciebie nagrywać i fotografować bez Twojej zgody. Jeśli nie chcesz być  na zdjęciach – powiedz NIE. Nikomu nie wolno rozpowszechniać Twojego wizerunku bez zgody Twoich rodziców lub opiekunów.
  • Żadne formy agresji nie są akceptowalne. Jeśli będziesz zmagać się z jakimś problemem lub wiesz, że ktoś z Twojego otoczenia ma taki problem, nie jesteś sam. Powiedz nam o tym.
  • Jeżeli poczujesz się zagrożony, niepewny lub jesteś świadkiem niewłaściwego zachowania natychmiast zgłoś to osobie dorosłej np. instruktorowi, recepcjoniście lub dyrektorowi.
  • Jeśli widzisz, że któryś z kolegów, któraś z koleżanek ma problem czy jest w trudnej sytuacji zachęć jego/ją do szukania pomocy lub zrób to razem z nim.  
  • Będziemy Ciebie i twoich kolegów/koleżanki wspierać i zaoferujemy swą pomoc w rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby poprosimy o nią inne instytucje. Zapewnimy Ci bezpieczne i przyjazne miejsce do rozmowy.
  • Osobą odpowiedzialną w naszym Ośrodku za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach krzywdzenia jest KOORDYNATOR DS. STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH: Zastępca Dyrektora – p.  Lech Dobroczyński – I piętro, gab. nr 2.07,tel.  48 22 8253860 wew.116

Jeśli coś złego dzieje się u ciebie, w twojej rodzinie lub otoczeniu albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać możesz dać nam znać lub zadzwonić pod te numery:

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon jest bezpłatny i anonimowy działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę

800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka .Bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży a także rodziców. Czynna 7 dni w tygodniu

22 484 88 04 – Telefon zaufania młodych. Dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 22.00

22 668 70 00 – Poradnia telefoniczna dla wszystkich osób pokrzywdzonych przestępstwem.Czynna 7 dni w tygodniu w godz. 12.00 – 18.00

800 120 002 – Ogólnopolskie pogotowie przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”. Czynne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu niebieskalinia@niebieskalinia.info

112- umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego.

Masz prawo wiedzieć, co robimy, by Ciebie chronić.


Standardy Ochrony Małoletnich – pełna treść (pdf)

Standarty Ochroony Małoletnich – wersja skrócona dla małoletnich (pdf)

Standarty Ochroony Małoletnich – wersja graficzna dla małoletnich (pdf)