null

Naucz się grać w GO!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gra w GO
Gra w GO

Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, Polskie Stowarzyszenie GO i Warszawski Klub GO zapraszają do udziału w darmowych warsztatach gry w GO.

Zapiszcie się już dziś, klikając tutaj

Jaka jest historia gry w GO?

Gra w GO ma ponad 2.5 tysiąca lat tradycji. Na całym świecie gra w nią ponad 50 milionów osób, wzbudza zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Gra jest szczególnie popularna w Chinach, gdzie przez cesarzy została ustanowiona jedną z czterech sztuk pięknych w cesarstwie, obok hua (chińskie malarstwo), qin (instrument strunowy) i shu (chińska kaligrafia).

Japońscy Samuraje i Shoguni w średniowiecznej Japonii traktowali grę w GO jako element nauki podstaw i taktyki wojennej. Uczyli się w ten sposób elastyczności myślenia i koncentracji.

Dlaczego warto grać w GO?

Gra w GO rozwija takie cechy charakteru jak: rozsądek, dyscyplinę i cierpliwość. Uczy umiejętności analitycznych i pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. W trakcie gry angażowane są obszary odpowiedzialne za pamięć, liczenie, planowanie i rozpoznawanie kształtów.

Nauka gry w GO pozytywnie wpływa na dzieci, które kształtują swój umysł i osobowość. Uczą się przy tym szacunku do przeciwnika. Dla seniorów polecana jest, aby zachować sprawność umysłu. Gra w GO to też dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.

Warto spróbować zagrać, gdyż niezależnie czy jesteś mistrzem, czy dopiero początkującym zawsze masz szansę na wygraną.

Warsztaty będą podzielone na wykłady teoretyczne i praktyczne

W trakcie pierwszych zajęć poznamy historię i zasady gry. Rozpoczniemy grę na planszy 9x9, a następnie przejdziemy do planszy 13x13, by przygotować się do gry na planszy 19x19. Przychodząc na zajęcia, poznasz podstawowe strategie i taktykę. Cotygodniowe zajęcia pozwolą na omówienie techniki gry. Poświęcając trzy godziny tygodniowo, można poznać nowe metody myślenia.

Po zakończeniu kursu odbędzie się turniej dla wszystkich jego uczestników.

Zapisy na kurs trwać będą do 15 marca 2024 r. Po tym terminie ogłoszony zostanie dokładny kształt zajęć.

Czemu warto wziąć udział w warsztatach?

Po zakończeniu warsztatów zawodnikom zostanie utworzone konto na międzynarodowych serwerach internetowych GO, co pozwoli na grę z graczami z całego świata. Poza tym otrzymają oni oficjalny ranking i konto w Europejskiej Federacji GO, co da możliwość uczestnictwa w turniejach w Polsce i na świecie.

Poza tym będzie można poznać nowych przyjaciół z Aktywnej Warszawy, Warszawskiego Klubu GO i Polskiego Stowarzyszenia GO oraz dołączycie do Warszawskiej Ligi GO. Będziecie mogli grać razem, organizować warsztaty i wydarzenia. Otrzymacie również opiekuna i mentora, który będzie Was uczył i nadzorował Wasz rozwój.

"Gra Go a przełom w rozwoju AI - sztucznej inteligencji"

W dniu 9 marca 2016 r. światy Go i sztucznej inteligencji zderzyły się w Korei Południowej w niezwykłych zawodach, nazwanych The DeepMind Challenge Match. Setki milionów ludzi na całym świecie obserwowało, jak legendarny mistrz Go po raz pierwszy w historii zmierzył się z niesprawdzonym przeciwnikiem sztucznej inteligencji.

Obejrzyj tę historię na https://www.youtube.com/watch?v=WXuK6gekU1Y. Wyreżyserowany przez Grega Kohsa i z oryginalną ścieżką dźwiękową autorstwa nominowanego do Oscara Hauschki, AlphaGo miał swoją premierę na Tribeca Film Festival. Od tego czasu film zdobył niezliczone nagrody i niemal powszechne pochwały za historię, która jest kroniką podróży z sal Oksfordu, przez zaułki Bordeaux, obok terminali kodujących DeepMind w Londynie, a ostatecznie do siedmiodniowego turnieju w Seulu. W miarę rozwoju dramatu pojawia się coraz więcej pytań: Co sztuczna inteligencja może ujawnić na temat 3000-letniej gry? Czego może nas nauczyć o ludzkości?

Najlepszy film dokumentalny: Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Denver (2017), Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (2017) i Festiwalu Filmowego w Traverse City (2017).. Oficjalna selekcja na Tribeca Film Festival (2017), BFI London Film Festival (2017) i Critics' Choice Documentary Awards (2017).

Nie czekajcie i zapiszcie się już dziś, klikając tutaj

Do zobaczenia!

Plakat promujący warsztaty gry w GO
Plakat promujący warsztaty gry w GO