XXIV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku

Kategorie

Kategorie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy

 

Reprezentant warszawskiego klubu sportowego w kategorii senior, który w 2023 r. osiągnął wyniki sportowe podczas:

  • Igrzysk Olimpijskich, Igrzysk Paraolimpijskich, Igrzysk Olimpijskich Głuchych (miejsca I-VIII);
  • Mistrzostw Świata (miejsca I-III);
  • Mistrzostw Europy (miejsca I-III);
  • Pucharów świata (miejsce I).

Wyboru zwycięzcy dokonuje Kapituła Plebiscytu na podstawie zgłoszeń.

 

Reprezentant warszawskiego klubu sportowego w kategorii senior, który w 2023 r. osiągnął wyniki sportowe podczas:

  • Igrzysk Olimpijskich, Igrzysk Paraolimpijskich, Igrzysk Olimpijskich Głuchych (miejsca I-VIII);
  • Mistrzostw Świata (miejsca I-III);
  • Mistrzostw Europy (miejsca I-III);
  • Pucharów świata (miejsce I).

Wyboru zwycięzcy dokonuje Kapituła Plebiscytu na podstawie zgłoszeń.

 

Kandydat, którego podopieczni w 2023 roku osiągnęli najlepsze wyniki sportowe podczas:

  • Igrzysk Olimpijskich, Igrzysk Paraolimpijskich, Igrzysk Olimpijskich Głuchych (miejsca I-VIII);
  • Mistrzostw Świata (miejsca I-III);
  • Mistrzostw Europy (miejsca I-III);
  • Pucharów świata (miejsce I).

Wyboru zwycięzcy dokonuje Kapituła Plebiscytu na podstawie zgłoszeń.

 

Zwycięzca tej kategorii wyłaniany jest spośród sportowców nominowanych w kategoriach Najlepszy Sportowiec Roku i Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku.

Wybór zwycięzcy tej kategorii odbywa się w powszechnym głosowaniu internautów.

 

Kandydat, którego postawa sportowa zasługuje na szczególne wyróżnienie zarówno za jednorazową postawę w danym roku kalendarzowym oraz za całokształt działalności na rzecz sportu warszawskiego.

Wyboru zwycięzcy dokonuje Kapituła Plebiscytu na podstawie zgłoszeń.
 

 

Imprezy sportowe i rekreacyjne, organizowane w 2023 roku na terenie m.st. Warszawy we wszystkich dyscyplinach sportowych.

Wybór zwycięzcy tej kategorii odbywa się w powszechnym głosowaniu internautów.

 

Drużyny zespołowych gier sportowych, których siedzibą jest m.st. Warszawa. 

Wybór zwycięzcy tej kategorii odbywa się w powszechnym głosowaniu internautów.

Multimedia

XXIV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku

Historia Plebiscytu

Przed nami kolejna, XXIV edycja Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy. Imprezy, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem warszawskich sportowców i mieszkańców stolicy.

W latach 2000-2009 partnerem strategicznym Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy był dziennik Życie Warszawy. Od 2010 roku organizatorem Plebiscytu jest m.st. Warszawa, wspólnie z jednostkami organizacyjnymi m.st. Warszawy Stołeczną Estradą oraz Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji. Zwycięzcy Plebiscytu wyłaniani są przez specjalnie powołaną Kapitułę Plebiscytu, której od początku przewodniczyła Pani Irena Szewińska. Od XIX Plebiscytu jej miejsce zajął Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA i prezes WMOZLA.

W ciągu dwudziestu edycji Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy przyznano wyróżnienia w kategoriach: Najlepszy Sportowiec Roku (2000-2019), Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku (2001-2019), Trener Roku (2001-2019), Najlepszy Sportowiec w kategorii Juniorów (2000-2005), Trener Sportu Młodzieżowego (2007-2010), Sponsor Roku (2007-2011), Sportowa Impreza Roku (2007-2019), wyróżnienie specjalne za całokształt działań na rzecz sportu warszawskiego (2007-2010), Sportowa Osobowość Roku (2012-2019), Drużyna Roku (2010) Sportowa Drużyna Klubowa Roku (2018-2019) oraz Najpopularniejszy Sportowiec Roku (2010-2019).

Plebiscyt za rok 2020 był inny niż wszystkie z powodu panującej pandemii SARS-CoV-2. Kapituła Plebiscytu dokonała wyboru Najlepszego Sportowca Warszawy 20-lecia spośród zwycięzców kategorii Najlepszy Sportowiec Roku i Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku z ostatnich 20 lat tj. od pierwszej edycji Plebiscytu. Zwycięzcami w tych kategoriach zostali: Dariusz Pender – Najlepszy Niepełnosprawny Sportowiec Warszawy 20-lecia oraz Anita Włodarczyk Najlepszy Sportowiec Warszawy 20-lecia.

Spośród zwycięzców kategorii Najpopularniejszy Sportowiec Roku z ostatnich 10 lat (od 10 lat ta kategoria wybierana jest w Plebiscycie) internauci, w powszechnym głosowaniu wybrali Najpopularniejszego Sportowca Warszawy 10-lecia. Został nim Mateusz Mróz.

Laureaci

Laureaci XXIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku

X miejsce 

Damian Wolny

  • Dyscyplina: brazylijskie ju-jitsu

  • Klub: Dragon’s den Fight Club

IX miejsce 

Kamila Bryśkiewicz

  • Dyscyplina: akrobatyka sportowa

  • Klub: UKS Targówek

Zofia Kamińska

  • Dyscyplina: akrobatyka sportowa

  • Klub: UKS Targówek

VIII miejsce – Damian Stępień

  • Dyscyplina: judo

  • Klub: KU AZS UW

VII miejsce 

Maria Balakina

  • Dyscyplina: gimnastyka artystyczna

  • Klub: Akademia Leszka Blanika Warszawa

Magdalena Szewczuk

  • Dyscyplina: gimnastyka artystyczna

  • Klub: Akademia Leszka Blanika Warszawa

Milena Górska

  • Dyscyplina: gimnastyka artystyczna

  • Klub: Akademia Leszka Blanika Warszawa

Julia Wojciechowska

  • Dyscyplina: gimnastyka artystyczna

  • Klub: Klub Sportowy Gimnastyki artystycznej Legion Warszawa

Madoka Przybylska

  • Dyscyplina: gimnastyka artystyczna

  • Klub: Uczniowski Klub Sportowy Irina Warszawa

VI miejsce – Patrycja Adamkiewicz

  • Dyscyplina: taekwondo ITF

  • Klub: AZS AWF Warszawa

V miejsce – Mateusz Mróz

  • Dyscyplina: taekwondo ITF

  • Klub: Taewo Klub Wschodnich Sztuk Walki

IV miejsce – Pia Skrzyszowska

  • Dyscyplina: lekkoatletyka

  • Klub: AZS AWF Warszawa

III miejsce – Magdalena Pawłowska

  • Dyscyplina: szermierka 

  • Klub: AZS AWF Warszawa

II miejsce – Dominik Czaja

  • Dyscyplina: wioślarstwo

  • Klub: AZS AWF Warszawa

I miejsce – Krzysztof  Chmielewski

  • Dyscyplina: pływanie

  • Klub: IUKS Muszelka

III miejsce – Adrian Castro

  • Dyscyplina: szermierka na wózkach

  • Klub: IKS AWF Warszawa

II miejsce – Magdalena Dąbrowska

  • Dyscyplina: lekkoatletyka

  • Klub: AZS AWF Warszawa

I miejsce – Julia Chmielewska

  • Dyscyplina: pływanie

  • Klub: WKSMN przy Instytucie Głuchoniemych “IG Warszawa”

Grzegorz Olędzki

  • IUKS Muszelka

  • Dyscyplina: pływanie

  • Trener Krzysztofa Chmielewskiego

Damian Wolny

  • Klub: Dragon’s den Fight Club

  • Dyscyplina: brazylijskie ju-jitsu

Kamil Otowski

  • Dyscyplina: pływanie

  • Klub: KS AWF Warszawa

Wiktor Wojewódzki

  • Dyscyplina: pływanie

  • Klub: WKSMN przy Instytucie Głuchych IG Warszawa 

V Bieg Charytatywny Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym

Projekt Warszawa

  • Dyscyplina: siatkówka 

Josue Pesqueira

  • Dyscyplina: piłka 

  • Klub: Legia Warszawa 

Zwycięzcy Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy

2000 – Kamila Skolimowska – lekkoatletyka

2001 – Mateusz Kusznierewicz – żeglarstwo

2002 – Otylia Jędrzejczak – pływanie

2003 – Otylia Jędrzejczak – pływanie

2004 – Otylia Jędrzejczak – pływanie

2005 – Otylia Jędrzejczak – pływanie

2006 – Otylia Jędrzejczak – pływanie

2007 – Otylia Jędrzejczak – pływanie

2008 – Tomasz Majewski – lekkoatletyka

2009 – Tomasz Majewski – lekkoatletyka

2010 – Katarzyna Woźniak – łyżwiarstwo szybkie

2011 – Zofia Klepacka-Noceti – windsurfing

2012 – Tomasz Majewski – lekkoatletyka

2013 – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2014 – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2015 – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2016 – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2017 – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2018 – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2019 – Marcin Brzeziński – wioślarstwo

2020 – sportowiec 20-lecia – Anita Włodarczyk – lekkoatletyka

2021 – Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo

2022 –Dominik Czaja – wioślarstwo

2023 - Krzysztof Chmielewski

2001 – Tomasz Leżański – łucznictwo

2002 – Marta Wyrzykowska – szermierka na wózkach

2003 – Arkadiusz Jabłoński – szermierka na wózkach

2004 – Piotr Czop – szermierka na wózkach

2005 – Małgorzata Grzelak – tenis stołowy

2006 – Adam Michałowski – szermierka na wózkach

2007 – Damian Pietrasik – pływanie

2008 – Damian Pietrasik – pływanie

2009 – Joanna Mendak – pływanie

2010 – Katarzyna Marszał – tenis stołowy

2011 – Dariusz Pender – szermierka na wózkach

2012 – Dariusz Pender – szermierka na wózkach

2013 – Marta Fidrych – szermierka na wózkach

2014 – Dariusz Pender – szermierka na wózkach

2015 – Adrian Castro – szermierka na wózkach

2016 – Wojciech Makowski – pływanie

2017 – Julia Chmielewska – pływanie

2018 – Adrian Castro – szermierka na wózkach

2019 – Katarzyna Marszał – tenis stołowy

2020 – sportowiec niepełnosprawny 20-lecia – Dariusz Pender – szermierka na wózkach

2021 – Adrian Castro – szermierka na wózkach

2022 – Julia Chmielewska- pływanie

2023 – Julia Chmielewska- pływanie

 

2001 – Andrzej Świtalski – kajakarstwo

2002 – Andrzej Świtalski – kajakarstwo

2003 – Paweł Słomiński – pływanie

2004 – Paweł Słomiński – pływanie

2005 – Paweł Słomiński – pływanie; Mariusz Kosman – szermierka

2006 – Paweł Słomiński – pływanie; Stanisław Pytel – pięciobój

2007 – Paweł Słomiński – pływanie; Danuta Kotwińska – wioślarstwo

2008 – Henryk Olszewski – lekkoatletyka

2009 – Henryk Olszewski – lekkoatletyka

2010 – Mariusz Kosman – szermierka

2011 – Edward Bugała – lekkoatletyka

2012 – Henryk Olszewski – lekkoatletyka

2013 – Krzysztof Kaliszewski – lekkoatletyka

2014 – Krzysztof Kaliszewski – lekkoatletyka

2015 – Krzysztof Kaliszewski – lekkoatletyka

2016 – Krzysztof Kaliszewski – lekkoatletyka

2017 – Krzysztof Kaliszewski – lekkoatletyka

2018 – Adam Skwarski – wioślarstwo

2019 – Adam Skwarski – wioślarstwo

2021 – Andrzej Wołkowycki – lekkoatletyka

2022 - Jarosław Skrzyszowski – lekkoatletyka

2023 – Grzegorz Olędzki- pływanie

2007 – Tour de Pologne

2008 – The Human Race

2009 – Biegnij Warszawo

2010 – Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

2011 – Memoriał Kamili Skolimowskiej

2012 – 34. Maraton Warszawski

2013 – Warszawska Triada Biegowa (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości)

2014 – Wybiegaj Sprawność

2015 – LOTTO 6. Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej

2016 – UEFA Champions League 2016/2017 – mecze piłkarskie fazy grupowej w Warszawie

2017 – 7 Charytatywny Bieg „Wybiegaj Sprawność”

2018 – 8 Charytatywny Bieg „Wybiegaj Sprawność”

2019 – Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym

2021 – „Od młodzika do olimpijczyka”, Organizator AZS Warszawa

2023 –  V Bieg Charytatywny Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym

2010 – drużyna szermierki kobiet, w składzie:

  • Magdalena Piekarska
  • Danuta Dmowska-Andrejuk
  • Małgorzata Stroka
  • Ewa Nelip

2018 – Legia Warszawa

2019 – Legia Warszawa

2021 – AZS UW Waterpolo

2023 – Projekt Warszawa

2007 – ITI, Mariusz Walter

2008 – JWConstruction, Józef Wojciechowski

2009 – Mostostal Warszawa, Jarosław Popiołek

2010 – Samsung Electronics, Gee-Sung Choi

2011 – Bilfinger Berger Budownictwo S.A.

2007 – Bogdan Bartosiewicz

2008 – Stanisław Zantara

2009 – Barbara Orzechowska

2010 – Jerzy Piekarzewski

2011 – Wiesław Koper

2012 – Zofia Klepacka-Noceti

2013 – ks. Mirosław Mikulski

2014 – Aleksander Rękas

2015 – Henryk Urbaś

2016 – Henryk Olszewski

2017 – Maciej Hartfil

2018 – Bogusław Mamiński

2019 – Joanna Pajkowska

2023 – Josue Pesqueira

2010 – Anna Kamińska – rowerowa jazda na orientację

2011 – Miroslav Radović – piłka nożna

2012 – Natalia Sakowska – brydż sportowy

2013 – Mateusz Kamiński – taekwon-do ITF

2014 – Anita Włodarczyk - lekkoatletyka

2015 – Mateusz Mróz – taekwon-do ITF

2016 – Michał Pazdan – piłka nożna

2017 – Patrycja Adamkiewicz – taekwondo olimpijskie

2018 – Iga Świątek – tenis ziemny

2019 – Maciej Mazur – karate shinkyokushin

2020 – Najpopularniejszy Sportowiec 10-lecia – Mateusz Mróz

2021 -  Michał Nalewajek - szermierka na wózkach

2022 - Klaudia Sosnowska – koszykówka

2023 – Damian Wolny – brazylijskie ju-jitsu

W latach 2013-2018 spółka Veolia Energia Warszawa, była inicjatorem kategorii „Nadzieja Olimpijska”. Spółka wraz z Kapitułą Plebiscytu wybierała i nagradzała młodych, utalentowanych sportowców z Warszawy w wieku 16-18 lat, którzy uprawiali niezespołową dyscyplinę olimpijską. Laureatami nagrody byli:

Nadzieja Olimpijska (Sportowa Akademia Veolii)

2013 – Patryk Boniecki – zapasy styl klasyczny

2014 – Kacper Stokowski – pływanie

2015 – Piotr Siemiński – pływanie

2016 – Kamila Napłoszek – łucznictwo

2017 – Antoni Kałużyński – pływanie

2018 – Julia Sereda – taekwondo olimpijskie

Od 2017 roku spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. jest inicjatorem Nagrody „Woda bez barier” wraz z Kapitułą Plebiscytu wybiera i nagradza najlepszych sportowców Warszawy, odznaczających się największą determinacją w przełamywaniu własnych słabości. Dotychczasowymi laureatami nagrody są:

Nagroda „Woda bez barier”

2016 – Oktawia Nowacka – pięciobój nowoczesny, Wojciech Makowski – pływanie,

2017 – Julia Chmielewska – pływanie, Arsen Śliwiński – kajakarstwo.

2018 – Julia Chmielewska – pływanie, Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo.

2019 – Radosław Kawęcki – pływanie, Klub Sportowy Four Kings Warszawa – rugby na wózkach

2021 – AZS UW Waterpolo

2022 – Dominiki Czaja – wioślarstwo 

2023 –  Kamil Otowski-pływanie

         – Wiktor Wojciechowski-pływanie 

 

Kontakt

Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy

pl. Defilad 1, pok.1123
(piętro XI Pałacu Kultury i Nauki)
00-901 Warszawa

tel: 22 443 24 62

e-mail: plebiscyt@um.warszawa.pl

Podstawy prawne

Organizatorzy

Partnerzy