null

XVI Międzynarodowy Memoriał Mieczysława Nowakowskiego w łucznictwie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
28.05.2022 09:30 - 29.05.2022 14:45
Łucznicy w trakcie zawodów.


28 i 29 maja 2022 roku już po raz 16. na warszawskim Marymoncie odbędą się zawody Międzynarodowego Memoriału Mieczysława Nowakowskiego w łucznictwie. Zawody te są imprezą organizowaną cyklicznie przez warszawskie Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont”. Jest to  jedna z największych imprez łuczniczych organizowanych w Polsce wpisanych na stałe do kalendarza imprez Polskiego Związku Łuczniczego. 

Memoriał poświęcony jest jednemu z najlepszych trenerów i wychowawców związanych z łucznictwem. Mieczysław Nowakowski zapisał się w historii polskiego łucznictwa jako trener wielu wybitnych zawodników. Pracował w warszawskich klubach Łączność, Marymont, Syrena. Pod jego okiem trenowali i osiągali sukcesy tacy zawodnicy jak Tomasz Leżański - olimpijczyk, uczestnik Igrzysk w Monachium, wielokrotny rekordzista Polski; Ewa Zalewska mistrzyni Polski z 1961 r. i Irena Ulatowska znakomite łuczniczki, kilkukrotne zdobywczynie zespołowego mistrzostwa Polski. W 1969 roku Irena Ulatowska zdobyła wraz z Marią Mączyńską i Hanną Brzezińską zespołowo trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w U.S.A. W latach sześćdziesiątych jako trener prowadził Marię Mączyńską, mistrzynię świata z 1967 r. w wieloboju indywidualnym, olimpijkę z Monachium.

Postać trenera Nowakowskiego zasługuje na pamięć i szacunek kolejnych pokoleń sportowców, którzy podczas realizacji sportowych ambicji powinni z przygody ze sportem przede wszystkim wynieść bagaż doświadczeń pozytywnie kształtujących charakter. Mieczysław Nowakowski jako trener realizował misję wychowawczą, która do dziś doceniana jest przez wszystkich, którzy zetknęli się z tym wyjątkowym człowiekiem. Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont” jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji RKS Marymont, w którym Trener Nowakowski pracował jako trener i wychowawca.

Jednym z głównych celów przyświecających nam jest popularyzacja historii sportu łuczniczego i podtrzymywanie pamięci o ludziach i ich dokonaniach. Na nasze zaproszenie co roku spotka się na naszych torach z okazji Memoriału kilka pokoleń łuczników, olimpijczyków, zdobywców najwyższych laurów międzynarodowych - postaci tworzących historię polskiego łucznictwa. Impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zawodników z zagranicy. 

Zawody odbędą się na torach łuczniczych przy ul. Potockiej 1 (OSiR Żoliborz), rozpoczęcie strzelań o godz. 9:30 SOBOTA, 9:00 NIEDZIELA, otwarcie zawodów SOBOTA godz. 14:00, zakończenie w NIEDZIELĘ o godz. 14:45, więcej informacji: www.nowakowskimemorial.org.pl