null

Warszawska kobieca drużyna Troubles Warsaw zdobywa tytuł Mistrzyń Polski 2022 w ultimate frisbee.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warszawska kobieca drużyna Troubles Warsaw.

Po roku przerwy na najwyższe miejsce na podium wracają warszawskie „Kłopotki”. Troubles Warsaw wywalczyły złoto na Mistrzostwach Polski 2022 w Szczecinie.
To już ósmy medal najcenniejszego kruszcu w dorobku stołecznej drużyny.

W tym roku poprzeczka była postawiona naprawdę wysoko. Wietrzna i deszczowa pogoda spowodowała, że warunki rozgrywania meczów były trudne. Do tego mocno przygotowane przeciwniczki sprawiły, że każdy mecz wymagał skupienia i determinacji do ostatniej minuty. Jestem dumna z moich zawodniczek, że ani przez chwilę nie zwątpiły w to, co było naszym celem na tym turnieju. -  komentuje Grażyna Chlebicka, kapitanka Troubles.

W drodze po tytuł Troubles Warsaw wygrały wszystkie swoje mecze:

UltiSzmulki (Szczecin) - Troubles (Warszawa) 4 - 15
Troubles - Sarny Północy (Trójmiasto) 15 - 2
Panthers (Wrocław) - Troubles    14 - 15
RJP Women (Warszawa) - Troubles    12 - 15
FINAŁ: Troubles - Panthers (Wrocław) 15 - 12

Troubles Warsaw istnieje już 10 lat. To najbardziej doświadczona drużyna kobieca w kraju, z licznymi medalami i osiągnięciami sportowymi. Najważniejszym był brązowy medal na Klubowych Mistrzostwach Europy w 2018 roku. W składzie Troubles grają zawodniczki kadry narodowej oraz trenerki i działaczki społeczności ultimate. 

W meczu o 3. miejsce zmierzyły się dwie inne stołeczne drużyny: Lost’n’Found oraz RJP Warszawa. Brązowe medale wywalczyły RJP Warszawa.  Żeńska część najdłużej działającej drużyny mixed w Warszawie ma na swoim koncie już 2 triumfy w rozgrywkach Warszawskiej Ligi Ultimate. W tym roku miejscem na podium zaznaczyły swój debiut na Mistrzostwach Polski.
W ultimate frisbee na każdym turnieju przyznawana jest nagroda Spirit of The Game, dla zespołu grającego najbardziej fair play, ceniona na równi z wygraną sportową. W tym roku ex aequo wyróżnione zostały dwa składy: Sarny Północy i właśnie RJP z Warszawy.

Najlepszą zawodniczką turnieju (MVP) została wybrana, grająca w barwach Troubles Warsaw, Sonia Kasińska. 

W kategorii męskiej również zmiana na pozycji najlepszej polskiej drużyny. Po zaciętym pojedynku finałowym złoty medal wywalczył zespół Uprising, skupiający w swoich szeregach graczy z różnych regionów Polski, głównie z Wielkopolski i Śląska. Nowi mistrzowie zdetronizowali broniących tytułu Panthers z Wrocławia. Warszawska drużyna open - The Żubr zakończyła turniej na mocnym czwartym miejscu.

Klasyfikacja końcowa w kategorii women:

Złoty medal: Troubles (Warszawa)    
Srebrny medal: Panthers 
Brązowy medal: RJP Women (Warszawa)

  1. Lost'n'Found (Warszawa)
  2. Sarny Północy    
  3. UltiSzmulki

Klasyfikacja końcowa w kategorii open:

Złoty medal: Uprising
Srebrny medal: Panthers
Brązowy medal: Flow

  1. Uprising Origins
  2. KrakUF Open
  3. The Żubr (Warszawa)
  4. North
  5. Uprising Odyssey

Czym jest ultimate?

Ultimate to bezkontaktowy, dynamiczny sport drużynowy, w którym rywalizują ze sobą dwa siedmioosobowe zespoły. Celem gry jest podawanie dysku frisbee, aby złapać go w strefie punktowej bronionej przez przeciwnika i tym samym zdobyć punkt. Drużyna przeciwna stara się przejąć dysk w powietrzu, wymusić rzut w ziemię lub na out. Z dyskiem nie można biegać, po złapaniu należy się zatrzymać i podać do kolejnego zawodnika. W tym sporcie nie ma sędziów, zawodnicy sami pilnują przestrzegania zasad i sami rozstrzygają sytuacje sporne. Dlatego bardzo ważna jest gra fair play.

W Polsce zawody rozgrywamy w kategoriach kobiecej, męskiej (open) i koedukacyjnej (mixed). 

Organizacja ultimate w Polsce:

Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate działa od 2007 roku, jest Organizacją Pożytku Publicznego, zrzesza ponad 60 drużyn ultimate trenujących w Polsce. Organizuje mistrzostwa Polski, wspiera ligi lokalne, przygotowuje drużyny narodowe do startów w Mistrzostwach Świata i Europy. Promuje ultimate wśród dzieci i młodzieży.

PSGU jest członkiem Światowej Federacji Latających Dysków, Europejskiej Federacji Ultimate oraz zostało uznane przez Polski Komitet Olimpijski.