null

Warsaw River Race na Kanale Żerańskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
dwa kajaki z czteroosobową załogą na Kanale Żerańskim
Autor: AZS Warszawa

W sobotę na Kanale Żerańskim odbyła się piąta edycja zawodów Warsaw River Race. Tym razem na pierwszy plan wyszły konkurencje, które do tej pory odbywały się nieco w cieniu historycznej rywalizacji pomiędzy ósemkami Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.

Za wiosła chwyciły 22 osady rywalizujące w kategoriach open, amator, masters oraz w smoczych łodziach. Zmagania czwórek odbywały się w formule head przypominającej nieco wyścig kolarski na czas. Łodzie startowały w odstępach wynoszących minutę, a do pokonania miały blisko 2000 metrów. Choć warunki na kanale wydają się bardziej sprzyjające niż na Wiśle, to tym razem zmagań nie ułatwiał mocny i chłodny wiatr.

Wśród uczestników spotkać można było olimpijczyka z Tokio – Szymona Pośnika oraz Natana Węgrzyckiego-Szymczyka – wicemistrza Europy w jedynce z 2020 roku. Startując w nieco eksperymentalnym składzie, zajęli oni drugie miejsce w klasyfikacji Wars Open z czasem 10:15. Zwyciężyli Warsaw Rowing Club z rezultatem 9:45.

Dostałem zaproszenie do osady od pana Ireneusza Borkowskiego, więc nawet nie sposób było odmówić. Przyznam, że lekko nie było, bo po drodze były zakręty i bojki, a do tego mija się osady które płyną na start. Trzeba było się też uwijać, bo płynęliśmy pod wiatr. Dodatkowo musieliśmy się zgrać w tej osadzie, bo nasz najmłodszy zawodnik miał 26, a najstarszy 83 lata. Najbardziej jednak cieszy mnie liczba łódek, bo w czasach kiedy ja zaczynałem tego nie było. Im więcej osób się w to bawi, tym lepiej – powiedział Szymon Pośnik, zawodnik AZS AWF Warszawa i reprezentant Polski.

Zwieńczeniem kilku godzinnych zmagań była rywalizacja ósemek licealistów. Oprócz osad z Warszawy pojawiły się też szkoły z Wrocławia i to właśnie wioślarze ze stolicy Dolnego Śląska okazali się najlepsi w klasyfikacji mężczyzn i mikst. W obu kategoriach górą byli uczniowie LO nr 10 im. Stefanii Sempołowskiej.

Przypomnijmy, że jubileuszowe 70. regaty pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską odbyły się 9 października na Wiśle. Po raz 12. z rzędu wygrali „inżynierowie”, choć UW było blisko sprawienia niespodzianki.

Organizatorem Warsaw River Race jest AZS Warszawa. Impreza współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, oraz m.st Warszawy.