null

Nie żyje Erwina Ryś-Ferens

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Erwina Ryś-Ferens, czarno-białe zdjęcie z żałobnym kirem

Wybitna polska łyżwiarka szybka zmarła w środę po długiej chorobie. Miała 67 lat. W trakcie swojej kariery zdobyła 83 tytuły mistrzyni Polski oraz ustanowiła pięćdziesiąt rekordów kraju.

Trener, multimistrzyni i multirekordzistka w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego, medalistka mistrzostw świata i Europy, uczestniczka IO w Innsbrucku (1976), Lake Placid (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988). 76-krotna mistrzyni Polski na 500 m i w wieloboju oraz w wieloboju sprinterskim. 8-krotna medalistka MŚ. 16-krotna finalistka MŚ. 3-krotna brązowa medalistka ME na dystansie 500 m. 17-krotna finalistka ME. Uczestniczka wielu Pucharów Świata. 50-krotna rekordzistka Polski. Odznaczona m. in. srebrnym i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Aktywna działaczka sportowa (członek zarządu PKOl) i społeczna. 

Wieloletni pracownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, członkini Kapituły Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Od kilku lat walczyła z ciężką chorobą.

Osiągniecia:

W czasie kariery sportowej Erwina Ryś-Ferens reprezentowała barwy Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa. 

W swoim dorobku miała aż 83 tytuły mistrzyni Polski, a także ustanowiła 50 rekordów kraju.
Czterokrotnie reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w latach 1976, 1980, 1984 i 1988. Zdobyła trzy brązowe medale Mistrzostw Świata