KLUCZE NADZIEI
Dlaczego klucz? Na miejscu pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej znajdowano różne przedmioty osobiste. Znajdowano też klucze. Takie klucze można zobaczyć w Muzeum Katyńskim. Wychodząc z domu, człowiek zabiera ze sobą klucze, bo ma nadzieję, że wróci. Nawet kiedy idzie na wojnę... Klucz to znak nadziei na powrót do bliskich. Każdy, kto wspomni dzisiaj imiona tych, którzy do domu nigdy nie wrócili, tak jakby otwierał za nich drzwi odnalezionym kluczem.
Zapisy na wirtualny bieg pamięci od 13 kwietnia!
„Klucze Nadziei” to wydarzenie, którym chcemy upamiętnić ludzi – Ofiary tragicznej karty polskiej historii – Zbrodni Katyńskiej. Chcemy pokazać Wam sylwetki tych, których życie zakończyło się wiosną 1940 roku. Lecz zanim to się stało, żyli, kochali, odnosili sukcesy i realizowali swoje pasje. Chcemy przypomnieć ich imiona.
Fundacja „Maraton Warszawski” wraz z Federacją Rodzin Katyńskich zaprasza do udziału w wydarzeniu biegowym w formule wirtualnej.
Talizman nadziei
Symbolem biegu jest klucz. Żołnierze, którzy żegnali swoich bliskich, zabierali ze sobą mały element rodzinnego domu. Ten, który pozwoliłby im otworzyć ponownie drzwi do rodziny, uściskać bliskich, ucałować ukochanych, wrócić do dawnych przyzwyczajeń i przyjemności. Te wszystkie myśli najpewniej przechodziły przez głowy jeńców obozów sowieckich w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i więzionych na zachodniej Białorusi i Ukrainie, gdy ściskali w dłoniach zabrane z domu klucze. Dziś chcemy, żeby ten klucz był symbolem radości życia, kluczem do szczęścia, ale i elementem upamiętniającym szczęśliwe dni ofiar katyńskich.
Formuła wydarzenia
W wirtualnym biegu pamięci możesz wziąć udział, rejestrując się na to wydarzenie i wybierając jeden z trzech dystansów: 1.940 m, 5 km lub 10 km. Podczas zapisu możesz również wybrać i wpisać nazwisko osoby, której chcesz poświęcić swój bieg.
Sam bieg lub spacer możesz zrealizować w dowolnej lokalizacji w terminie między 13 a 30 kwietnia 2023 roku.
Zaczynamy 13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Biegnąc, pozwól się dostrzec, a wybrany przez siebie dystans pokonać w białej koszulce, chuście czy z innym, drobnym elementem, który pozwoli nam razem stworzyć społeczność tego biegu.
Twój bohater
Na stronie Federacji Rodzin Katyńskich możecie przeczytać setki biogramów, które rodziny zebrały w tym miejscu. Każdy życiorys to nowa, fascynująca historia o miłości, pasji, sukcesach i zwykłych codziennych sprawach, ale jakże inspirująca dla kolejnych pokoleń, dlatego też warta Waszej uwagi! Chcemy zaprosić Was do poznania życia, które zakończyło się tak nagle, i ocalić je od zapomnienia.
Sylwetki Ofiar znajdziecie w zakładce NASI BLISCY.
Możecie też skorzystać z wyszukiwarki imion i nazwisk: WYSZUKIWARKA.
Bieg lub spacer
W zależności od swojego zaawansowania możecie wybrać dystans 5 lub 10 kilometrów. Nie zapomnieliśmy jednak o tych, dla których bieganie to zbyt wielkie wyzwanie. Zapraszamy do pokonania dystansu spacerowego, który nawiązuje historycznie do daty, jaką chcemy tym wydarzeniem uczcić, czyli 1.940 m.
Dla warszawiaków mamy propozycję pięknej trasy mierzącej właśnie taki dystans, a której meta znajduje się obok Muzeum Katyńskiego przy ul. Jana Jeziorańskiego 4.
Najważniejsze informacje
Termin pokonania wybranego dystansu: od 13 do 30 kwietnia 2023
Dystanse: 1.940 m/5 km/10 km
Zapisy na bieg: www.rejestracja.maratonwarszawski.com
Strona wydarzenia: https://www.federacja-katyn.org.pl/klucze-nadziei-bieg-pamieci/
Opcje udziału:
pakiet wirtualny - 19 PLN
pakiet wysyłkowy z medalem – 59 PLN (w tym wysyłka pakietu na wskazany adres)
Wydarzenie „Klucze Nadziei” – wirtualny bieg pamięci jest współfinansowana ze środków m.st. Warszawy