null

70 wioślarskie regaty pomiędzy Uniwersytetem i Politechniką  

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wioślarska ósemka w trakcie zawodów na Wiśle.

Swoją bogatą historię piszą wioślarskie regaty „ósemek” pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską. Renomowane uczelnie zmierzyły się już po raz 70-ty i po raz 12 z rzędu wygrali “inżynierowie”.

W sobotę przez ponad trzy godziny na Wiśle panował spory ruch. W tym czasie rozgrywane były cieszące się dużym zainteresowaniem V Mistrzostwa Warszawy Amatorów w wioślarstwie. Kulminacją całego wydarzenia były jubileuszowe zmagania pomiędzy osadami Uniwersytetu i Politechniki.
Pojedynek sięgający swoją historią czasów II Rzeczpospolitej, po trzech latach latach przerwy wrócił na “królową polskich rzek”. Warunki były trudniejsze niż na Kanale Żerańskim, ale atmosfera donioślejsza. Wyścigi prowadziły między 511 a 510 km Wisły, czyli pomiędzy mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim. Osada UW poprosiła jednak o skrócenie tego dystansu o połowę. Najważniejsze jednak pozostało, czyli ściganie się z drugą osadą.
Niespodzianka była blisko, ale ostatecznie urodzinowe 70 regaty zakończyły się podtrzymaniem zwycięskiej passy przez Politechnikę Warszawską. Ich przewaga na mecie wynosiła tylko 2 sekundy. Inżynierowie uzyskali czas 2:35:40. Okazały przechodni Puchar Prezesa AZS Warszawa po raz kolejny trafił w ich ręce, a raczej nich pozostał.  
- Faktycznie różnica była mniejsza niż w poprzednich latach, ale byliśmy pewni siebie i tego co potrafimy. Jubileuszowe 70 regaty to piękna historia, a ja sam już biorę w nich udział po raz szósty. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana na Wiśle. Tu bardziej czuć było atmosferę poważnych zawodów i mogliśmy pokazać sport akademicki w centrum Warszawy, a o to chyba wszystkim chodzi – mówił po zakończeniu wyścigu Bartłomiej Gzowski z Politechniki Warszawskiej.
W tych regatach drugie miejsce nikogo nie cieszy, ale osada Uniwersytetu Warszawskiego opuszczała zawody z nadzieją na przyszłość. Ostatni raz wyścig z Politechniką zwyciężyli w 2008 roku i teraz byli bardzo przerwania swojej serii. Osada UW pokonała dystans w 2:37.59.
W rywalizacji na pełnym dystansie wzięło udział pięć „ósemek” reprezentujących: XXXIII Liceum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy oraz XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Zwyciężyli ci ostatni uzyskując na mecie dużą przewagę.
Składy:
Politechnika Warszawska: Bartłomiej Gzowski, Maciej Koperski, Michał Gulan, Stanisław Krasuski, Łukasz Stępka, Jakub Citfci, Stanisław Dawidziuk, Maciej Borzęcki, Małgorzata Kurcjusz.
Uniwersytet Warszawski: Piotr Płomiński, Bartosz Kreft, Jakub Kocerka, Robert Borys, Marcin Żołek, Mateusz Klipo, Ignacy Slaski, Markos Christodoulidis, Julia Wysocka

70. REGATY ÓSEMEK WIOŚLARSKICH NA WIŚLE są współfinansowane przez m.st. Warszawa.